Etapy współpracy

WSPÓŁPRACĘ OD PIERWSZEGO KONTAKTU DO MOMENTU ZDANIA GOTOWEGO PROJEKTU WYKONAWCZEGO MOŻNA PODZIELIĆ NA 3 CZĘŚCI

Omówienie współpracy

By uzyskać ofertę cenową wypełnij formularz wyceny dostępny na stronie, zadzwoń lub wyślij maila (uwzględnij z w nim adres, powierzchnię i opis projektowanej powierzchni, zakres projektu i Twoje oczekiwania).

  • W ciągu około 2 dni roboczych otrzymasz ofertę cenową.
  • Po akceptacji wstępnej wyceny następuje niezobowiązujące spotkanie na terenie ogrodu, gdzie omówimy Twoje potrzeby i oczekiwania co efektów.
  • Po wspólnej zgodzie o podjęciu współpracy następuje podpisanie umowy oraz wpłacenie zaliczki na poczet prac projektowych (50% od ceny za projekt).

Praca nad koncepcją ogrodu

Ten etap rozpoczyna zbieranie informacji o ogrodzie, wymiarowanie działki, tworzenie mapy bazowej oraz inwentaryzację roślin obecnych na miejscu. Następuje doprecyzowanie oczekiwań względem ogrodu.

  • Projektant opracowuje koncepcję ogrodu naniesioną na mapę, ewentualne wizualizacje,  tablice inspiracji, wstępny dobór gatunków, materiałów, elementów, oświetlenia.
  • Następuje spotkanie i omówienie gotowej koncepcji, na tym etapie możliwe jest wprowadzanie korekt lub poprawek.
  • Akceptacja ostatecznej wersji koncepcji aranżacji ogrodu. Następuje przekazanie dokumentacji w formie elektronicznej materiałów.
  • Kończy się etap nanoszenia zmian i rozpoczyna tworzenie projektu wykonawczego.

Projekt wykonawczy

Projekt wykonawczy pozwala na sporządzenie kosztorysu i przystąpienie do realizacji prac.

Dokumentacja obejmuje między innymi:

  • Mapę w skali z informacjami gdzie, w jakiej ilości i w jakim rozstawie mają znaleźć się rośliny, elementy małej architektury oraz nawierzchnie.
  • Informacja z wielkością powierzchni i potrzebnych do nich materiałów.
  • Lista roślin potrzebna do wykonania projektu (gatunek, odmiana, wielkość)
  • Listy zakupowe roślin i elementów dekoracyjnych, projekt oświetlenia, dodatkowe opisy pielęgnacji i etapów zakładania ogrodu – dodatkowo płatne.
Powyższy zakres ma charakter poglądowy, może być rozszerzony lub pomniejszony (ustalamy to na początkowym etapie współpracy).
Po zdaniu projektu wykonawczego następuje rozliczenie końcowe.

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli masz jeszcze inne pytania, proszę zadaj je mailowo lub przez formularz kontaktowy.

Zastanów się, sprecyzuj i najlepiej omów z osobami, które będą korzystać z ogrodu na co dzień: 

  • Jak będziecie korzystać z ogrodu? Ważne jest określenie jakie strefy będą dla Was ważne: strefa aktywności jak basen, plac zabaw dla dzieci, może strefa relaksu jak hamak, albo kącik jogi, a może ważne są dla Was miejsce spotkań towarzyskich jak altana albo letnia kuchnia? Warto określić swoje najważniejsze potrzeby.
  • Jakie elementy chcesz posiadać w swoim ogrodzie? Taras, warzywnik, może uprawę winorośli? 
  • Zastanów się jakie ogrody Ci się podobają? Który styl jest Ci bliski: naturalny, wiejski, skandynawski, lub egzotyczny?
  • Może masz już jakieś inspiracje w postaci zdjęć?
  • Czy masz swoje ulubione rośliny, które chcesz widzieć w swoim ogrodzie? Może inspiracje kojarzące się z wakacjami w dzieciństwie lub zagraniczną podróżą?
  • Ostatnia, lecz bardzo ważna kwestia: jaki budżet planujesz na realizację ogrodu? Miło jest puścić wodze fantazji, ale dobry projekt ma również tę cechę, że jest możliwy do zrealizowania. Kwestię budżetu poruszam poniżej.

Zarezerwuj sobie około 1 godziny, dla wyjątkowo dużych działek nawet 2 godziny. 

 

Pierwsze spotkanie odbywa się na miejscu, gdzie ma powstać ogród. Jeśli dysponujesz mapą do celów projektowych, rzutem elewacji, wizualizacją elewacji oraz rzutem parteru – to naprawdę warto wziąć je ze sobą. Istotne będą wszystkie informacje o mediach przechodzących przez działkę, lub uwarunkowaniach prawno-środowiskowych (jak np. służebności lub tereny pod ochroną).

Dla wielu klientów kwestia budżetu jest dość kłopotliwa do określenia. Podpowiem kilka najczęstszych strategii podejścia do tego tematu i z czym się będą one wiązały na etapie opracowywania koncepcji.

  • Niektóre osoby mają jasno sprecyzowany budżet, powiedzą, że np. „Mam na ogród 20 tysięcy na ogród frontowy i w tej kwocie chcę się zmieścić z jego realizacją”. Aby sprawnie przeprowadzić proces projektowy, pracujemy od ogółu do szczegółu, zaczynając od najdroższych i niezbędnych elementów, aż do opcjonalnych dodatków. Nie biorę pod uwagę kosztów robocizny. W tym miejscu muszę zaznaczyć, że nie podejmuję się wykonania szczegółowej wyceny realizacji ogrodu, ponieważ zależą one mocno od firmy wykonawczej, terminu zakupu roślin (cena jest mocno zmienna) oraz od tysiąca innych trudno przewidywalnych czynników.
  • Inni mają określony budżet na początek, ale chcą rozwijać ogród w kolejnych latach. Słyszę wówczas „Mam 50 tysięcy na początkową realizację, ale w przyszłości chcę coś dokładać”. Projektuję wtedy wstępne, najważniejsze elementy, które warto zrobić i zmieszczą się w budżecie i już na tym etapie stworzą estetyczną kompozycję. Następnie dokładam elementy uzupełniające na przyszłe lata. Wszystko opisuję w specyfikacji do projektu.
  • Budżet w tzw. widełkach „cały ogród ma wynieść między 150 a 200 tysięcy” i w takim zakresie staram się zmieścić wszystkie elementy. Po stronie klienta leży, które z nich są dla niego priorytetem w danej chwili.
  • Brak określonego budżetu i wielkie marzenia, niektórzy po prostu chcą przelać na mapy swój wymarzony, wyśniony ogród, by następnie samodzielnie weryfikować możliwości jego realizacji.
  • Brak określonego kwoty na ogród super-budżetowy. To bardzo ciekawa strategia zakładająca, że planujemy bardzo funkcjonalny ogród wypełniony roślinami, które łatwo można samemu pozyskać z nasion, zrobić sadzonki lub są dostępne w przystępnych cenach w centrach ogrodniczych i szkółkach, a elementy małej architektury można łatwo wykonać samemu (np. planujemy samodzielnie zrobione meble ogrodowe z palet”.

Jeśli nie ma tu strategii, która jest Ci bliska – bez obaw. To były przykłady tego jak może wyglądać podejście do realizacji ogrodu. Być możne masz już sprecyzowane swoje oczekiwania w tym temacie?

Dobry projekt, ma pomóc Ci zrealizować marzenie o pięknym ogrodzie. Do mnie, jako specjaliście, należy dopasowanie go do Twoich chęci i możliwości.

Dla małych powierzchni lub rabat będą to około 2-3 tygodnie. Dla dużych ogrodów liczę średnio od 7 do 10 tygodni, jednak dużo zależy od dynamiki współpracy i ilości nanoszonych poprawek na etapie koncepcji.

Każda wycena jest indywidualna, ponieważ wiele czynników wpływa na poziom skomplikowania projektu. Podając kilka z brzegu: wielkość i ukształtowanie terenu, ilość elementów która mają znaleźć się w projekcie. Zmiennych jest tyle, że cennik musiałby być wydany w formie grubej książki 😉 

Zapraszam do kontaktu

Ofertę uzyskasz wysyłając maila lub wypełniając formularz wyceny
Scroll to Top